صفحه اصلی / مقالات / ارتباط موثر / یازده طریقه برای برخورد مناسب با شکایت‌های کارکنان
شکایت کارکنان

یازده طریقه برای برخورد مناسب با شکایت‌های کارکنان

یازده طریقه برای برخورد مناسب با شکایت‌های کارکنان

 

۱_ با حسن خلق و گشاده‌رویی، از حضور افراد استقبال کنید. آنان باید به این باور برسند که انتقاد از اوضاع و شرایط سازمان خشم و غضب شمارا برنمی‌انگیزد و مسئله بزرگ‌تری را سبب نمی‌شود.

اگر افراد حس کنند فضای اطمینان بخشی برای درد دل وجود ندارد، ترجیح می‌دهند که دربارهٔ مسائل خود باکسی صحبت و درد دل نکنند و همچنان در زندان روحی و مرداب سرد درونی که برای خودساخته‌اند باقی بمانند. بدین ترتیب بازدهی کار و روحیه افراد آسیب می‌بیند و از فردی سازنده و مؤثر به شخصی منفعل و بی‌تفاوت تبدیل می‌شوند.

 

۲_ تنها کافی نیست که در دفتر را به روی کارکنان باز نگه‌دارید و برای شنیدن سخن هر کارمندی اظهار آمادگی کنید، بلکه باید با صراحت بگویید که چگونه کارکنان می‌توانند درد دل کنند و به چه ترتیب انتقاد آنان پیگیری می‌شود. طرز کار خود را گام‌به‌گام توصیف کنید تا همگان به‌روشنی از آن باخبر شوند.

 

۳_ افراد را در بیان انتقاد یاری کنید. چراکه بعضی از آنان قادر نیستند رنجشی را که در ته دل و باطن خوددارند بیرون برند. هرگاه فردی خود را در بیان مشکلاتش ناتوان حسن کند، نارضایتی‌ها را در ذهن و ضمیر خود محبوس می‌کند. درنتیجه احساسات ملال‌انگیز، یاس آور و منفی رشد و توسعه می‌یابد، او را کاملاً در قید خود می‌گیرد و از اثربخشی وی می‌کاهد.

 

۴_ بدون توجه به کم‌اهمیت بودن انتقاد، فضای اطمینان بخشی را برای شنیدن و پیگیری اعتراض افراد و به وجود آورید. به‌این‌ترتیب به آنان مجال می‌دهید تا احساسات ملال‌انگیز و منفی را که آنان را از مسیر درست و راه صلاح کسب‌وکار خارج ساخته به سطح آورده و دفع کنند.

 

۵_ صبر و بردباری را چراغی فرا راه خود قرار دهید. با انجام کارها از روی تأمل، اجازه دهید این صفت پسندیده در جوهر ذات شما مستقر گردد و به یک عادت تبدیل شود. درعین‌حال مراقب باشید که گرفتاری‌ها و یا تعدد کارهای در دست اقدام، شما از شنیدن درد دل کارکنان غافل نکند. در غیر این صورت ممکن است روزی ناگزیر شوید در محکمه رسمی یا شکایت افراد روبه‌رو شوید و از هزینه و وقت خود مایه گذارید.

 

۶_ از فرد شاکی بپرسید: چه تقاضایی از من دارید؟

این پرسش کوتاه مختصر، فصل تازه‌ای را در روابط دو طرف می‌گشاید و فضایی را برای گره‌گشایی مشکلات و ایجاد روابط عادلانه فراهم می‌کند.

 

۷_ از تصمیم‌گیری شتاب‌زده و تعصب‌آمیز اجتناب کنید. به‌جای قضاوت عجولانه و یک‌جانبه، همه‌چیز را بر مبنای منطق و عدالت بسنجید. اگر دستیابی به اطلاعات بیشتر و جامع‌تر مستلزم فرصت بیشتر است، با بردباری وقت بیشتری را به این مقصود اختصاص دهید. فرامش نکنید که تصمیم عاقلانه از تصمیم شتاب‌زده به‌مراتب کارسازتر است.

 

۸_ در وهلهٔ نخست به جمع‌آوری حقایق بپردازید. بعضی‌اوقات شرایط ایجاب می‌کند که با تأمل و سعه‌صدر قضایا را ازنقطه‌نظر فرد دیگر ارزیابی کنید. باوجوداین دقت و تأمل نباید بهانه و دستاویزی برای به تعویق انداختن کارها در اختیار شما قرار دهد.

 

۹_ برای اینکه افراد یقین حاصل کنند که شما برای رفع پیشنهاد‌ها انتقادی آنان کوشش به خرج می‌دهید، پس از اخذ هرگونه تصمیم و یا دستیابی به نتایج مثبت، بی‌درنگ آنان را در جریان قرار دهید.

 

۱۰_ پس از گذشت چند روز، موضوع را به‌اتفاق انتقادکننده مرور و بررسی کنید و به این وسیله یقین حاصل نمایید که دلگیری و رنجش او برطرف و رضایتش از هر حیث تأمین‌شده است. پیگیری شما بدان معناست که واقعاً به رفاه و آسایش کارکنانتان علاقه‌مندید.

 

۱۱_ مادام که در جهت رفع نابسامانی‌ها بپا نخیزید و کاری صورت ندهید. گوش کردن و توجه نمودن به درد دل کارکنان بی‌فایده و بی‌اثر خواهد بود.

 

 

برگرفته از کتاب راهنمای کسب و قدرت و نفوذ در دیگران

نوشته جمیز وان فلیت

ترجمه محمدرضا آل یاسین

درباره محمدحسین غلامی

سلام، من محمدحسین غلامی هستم هنرم اینه که به مدیران خوب گوش بدم، سوال خوب ازشون بپرسم و کمکشون کنم با راه حل هایی که خودشون ارائه می دن تیم و سازمانشان را رهبری کنند.

این مطالب را نیز ببینید!

راهکارهایی برای استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب   یکی از عوامل مهمی که باعث موفقیت یک تیم یا سازمان …

۳ دیدگاه‌ها

 1. با سلام و احترام
  با تشکر از مقاله خوبتان
  فقط اگر موارد بیان شده کمتر باشند و ادامه در مقاله ای دیگر باشد بسیار خوب می شود. هر چه قدر هم که موارد را بیشتر توضیح دهید بسیار خوب است
  موفق باشید

 2. سلام ممنونم به خاطر مقاله خوبتون. من به عنوان یه مدیر همیشه درگیر شکایات کارکنانم هستم. و ممنونم که کمکم کردید تا با دید بهتری با اونها برخورد کنم.

 3. سلام.خواستم بابت وبسایت خوبتون ازتون تشکر کنم و
  امیدوارم باعث ایجاد انگیزه براتون بشه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان راز و رمزهای مدیران ثروتساز
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!
برای شرکت در این دوره رایگان و فوق العاده
کافی است ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید
برای دریافت آموزش های بیشتر
در خبرنامه عضو شوید
عضویت شما با موفقیت انجام شد!
منتظر خبر های خوب ما باشید
فرم درخواست جلسه کوچینگ
لطفا صبر کنید