صفحه اصلی / مقالات / ارتباط موثر / چگونه از نظریه سطل و مقاله برای رهبری کسب‌وکارمان استفاده کنیم؟
کتاب سطل شما چقدر پر است

چگونه از نظریه سطل و مقاله برای رهبری کسب‌وکارمان استفاده کنیم؟

چگونه از نظریه سطل و مقاله برای رهبری کسب‌وکارمان استفاده کنیم؟

 

نظریه سطل و ملاقه

هر یک از ما یک سطل نامرئی داریم که بسته به آنچه دیگران به ما می‌گویند یا نسبت به ما می‌دهند پیوسته پر و خالی می‌شود. هنگامی‌که سطل ما پر است، احساس خیلی خوبی داریم. هنگامی‌که خالی است، احساس بسیار ناخوشایندی به ما دست می‌دهد.

هر یک از ما دارای یک ملاقه نامرئی نیز هستیم. زمانی که این ملاقه را برای پر کردن سطل دیگران به کار می‌بریم_ با گفتن سخنان یا انجام دادن  کارهایی که احساسات مثبت آن‌ها را بالا می‌برد_ سطل خود را نیز پر می‌کنیم.

اما زمانی که این ملاقه را برای کم کردن از سطل دیگران مورداستفاده قرار می‌دهیم_ با گفتن سخنان یا انجام دادن کارهایی که احساسات مثبت آن‌ها را کاهش می‌دهد_ از سطل خود نیز می‌کاهیم.

یک سطل پر مانند فنجانی که لبریز است، به ما دیدگاهی مثبت می‌دهد و موجب بیشتر شدن نیروی ما می‌گردد. هر قطره در این سطل ما را قوی‌تر و خوش‌بین‌تر می‌سازد.

اما یک سطل خالی، دیدگاه ما را مسموم می‌سازد، نیروی ما را کاهش می‌دهد و اراده ما را ضعیف می‌کند. به این دلیل است که هرگاه کسی از سطل ما می‌کاهد، ما آسیب می‌بینیم.

به‌این‌ترتیب ما در هرلحظه از روز با گزینشی روبه‌رو هستیم:

می‌توانیم سطل‌های دیگران را پرکنیم، یا از آن‌ها بکاهیم. این گزینش بسیار مهم است_ گزینشی که به‌شدت در روابط ما، بهره‌وری، سلامتی و شادی ما تأثیر می‌گذارد.

با توجه به نظریه ملاقه و سطل متوجه می‌شویم رفتار و سخنان یک مدیر و رهبر کسب‌وکار با کارمندان خود چه قدر مهم است.

در ادامه کتاب سطل شما چقدر پر است می‌خوانیم که

مهم‌ترین دلیلی که افراد شغلشان را ترک می‌کنند این است که: از آن‌ها قدردانی نمی‌شود.

پس اگر شما مدیر یا رهبر یک کسب‌وکار هستید باید به این نکته توجه داشت باشید که اگر می‌خواهید کارمندان عالی خود را در مجموعه‌تان حفظ کنید باید سطل آن‌ها را پرکنید یا حتی اگر می‌خواهید کارمندان مشتریانتان را فراری ندهند.

تعجب‌آور نیست که گروه‌های کاری که براثر کاهش شدید سطلشان تحلیل میرند نه‌تنها بهره روی و سودمندی کمتری دارند بلکه همچنین میزان جابه‌جایی و تغییر تعداد کارمندان در میان این گروه‌ها بیشتر است. این گروه‌ها همچنین حوادث بیتشری در محل کار را موجب می‌شوند و امتیازهای کمتری در جلب رضایت مشتریان، نوآوری و کیفیت به دست می‌آورند.

و کارمندان منفی مشتریان را فراری می‌دهند. به آخرین دفعه که به یک شرکت خدماتی تلفن زدید و برخورد مناسبی با شما نشد فکر کنید. پس‌ازاین برخورد شما احتمالاً به خودتان گفته‌اید:

دیگر با این شرکت کار نخواهم کرد.

و اگر واقعاً عصبانی شده باشید ممکن است درباره تجربه خود با دیگران هم‌صحبت کرده و به آن‌ها توصیه کرده باشید به کار خود با آن شرکت ادامه ندهند. این خسارتی است که یک کارمند منفی می‌تواند در هر شغلی تحمیل کند.

مطالعات نشان داده است که کارمندان منفی می‌توانند هر مشتری را که با وی صحبت می‌کنند را برای همیشه فراری دهند.

پس شما به‌عنوان مدیر و رهبر کسب‌وکار باید از نظریه سطل و ملاقه و پر کردن سطل کارمندانتان برای رونق کسب‌وکارتان استفاده کنید.

درباره محمدحسین غلامی

سلام، من محمدحسین غلامی هستم هنرم اینه که به مدیران خوب گوش بدم، سوال خوب ازشون بپرسم و کمکشون کنم با راه حل هایی که خودشون ارائه می دن تیم و سازمانشان را رهبری کنند.

این مطالب را نیز ببینید!

راهکارهایی برای استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب   یکی از عوامل مهمی که باعث موفقیت یک تیم یا سازمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان راز و رمزهای مدیران ثروتساز
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!
برای شرکت در این دوره رایگان و فوق العاده
کافی است ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید
برای دریافت آموزش های بیشتر
در خبرنامه عضو شوید
عضویت شما با موفقیت انجام شد!
منتظر خبر های خوب ما باشید
فرم درخواست جلسه کوچینگ
لطفا صبر کنید