صفحه اصلی / مقالات / مذاکره / چرا باید مذاکره را یادبگیریم؟

چرا باید مذاکره را یادبگیریم؟

چرا باید مذاکره را یادبگیریم؟

 

موفقیت شما در تجارت و در زندگی بستگی به این دارد که در موقعیت‌های مختلف چگونه می‌توانید مذاکره کنید و به نتایج دلخواه برسید.

مذاکره مهارتی کلیدی است که روی هر کاری که می‌کنید یا هر حرفی که می‌زنید و تقریباً روی تمامی تبادل‌های شما_ شخصی و تجاری_تأثیر دارد. اگر نتوانید در برخورد با منافع خود مذاکره کنید، خودبه‌خود قربانی کسانی می‌شوید که از عهدهٔ این مهم به‌خوبی برمی‌آیند و بهتر از شما مذاکره می‌کنند. اگر در کار مذاکره قوی باشید به درآمد بهتر و شرایط بهتر می‌رسید.

زندگی را می‌توان یک جلسهٔ مذاکره طولانی در نظر گرفت که فاصله‌ای از گهواره تاگور را در برمی‌گیرد. مذاکره هرگز متوقف نمی‌شود.

مذاکره بخشی مهم از کار وزندگی و برقراری ارتباط با دیگران است. مذاکره روشی است که اشخاص با علایق و ارزش‌های مختلف، راه‌هایی سازنده برای زندگی و کار کردن به شکل موفق برای موفقیت شما در همه تبادل‌هایتان با دیگران ضرورت دارد.

مذاکره از شروع تمدن بشری وجود داشته است زیرا انسان همیشه می‌خواسته موقعیت خود را در زندگی بهتر کند. همه می‌خواهند ازآنچه خوب است بیشتر داشته باشند_ خوشبختی، ثروت، مقام و سمت، عشق، امنیت خاطر، حیثیت و موفقیت. همه می‌خواهند سریع‌تر و راحت‌تر به هدف‌هایشان دست پیدا کنند. هر یک از ما با رقابت با بسیاری از اشخاص دیگر روبه‌رو هستیم که می‌خواهند به هدفی مشابه هدف‌های ما برسند.

با مصالحه، مذاکره و گفتگوست که می‌توانیم خواسته‌های متناقض خود را متعادل کنیم و به بهترین نتایج برای خودمان دست‌یابیم.

مذاکره آموختنی است

حتی بچه‌های کوچک مذاکره می‌کنند. بچه‌ها می‌دانند که محبت پدر و مادر و در آغوش کشیدن آن‌ها از سوی پدر و مادر بهایی است که آن‌ها از طریق مذاکره با پدر و مادر و بستگان خود به دست می‌آورند.

مذاکره کردن وسیله‌ای برای رسیدن به سازش در زمینه‌هایی است که اختلاف‌نظر در آن وجود دارد. مذاکره بخشی ضروری از زندگی انسان است. توانایی شما در خوب مذاکره کردن می‌تواند تغییری فوق‌العاده در زندگی مالی، در شغل و حرفه، در روابط شما ایجاد کند.

خوشبختانه، مذاکره یک مهارت است و مهارت‌ها آموختنی می‌باشند. هر کس که امروزه یک مذاکره‌کننده عالی است، زمانی یک مذاکره‌کننده بد بوده است که در مقایسه با امروز به نتایج بسیار ضعیف‌تری می‌رسیده است.

هر چه بیشتر بیاموزید، هر چه بیشتر فکر کنید، هر چه بیشتر مذاکره کردن را تمرین کنید، یک مذاکره‌کننده بهتر می‌شوید. وقتی به نتایج بهتر برسید، شادمان‌تر می‌شوید و اعتمادبه‌نفس بیشتری پیدا می‌کنید و بیشتر سررشته امور زندگی خود را به دست می‌گیرید.

 

همه‌چیز قابل‌مذاکره است

 

مانند یک مذاکره‌کننده فکر کنید.

حتی اگر به شکل مکتوب هم نوشته باشند، چیزی به نام قیمت ثابت وجود خارجی ندارد. به خاطر داشته باشید بدون توجه به اینکه قیمت‌ها تا چه اندازه بی‌انعطاف به نظر می‌رسند، همه‌چیز قابل‌مذاکره است. وظیفه شما این است که ببینید در کجا می‌توانید شرایطی بهتر ازآنچه به شما پیشنهادشده به دست آورید.

وقتی مردم در ۶۰۰۰ سال قبل در سومر باستان شروع به دادوستد کردند، فرض بر این بود که درباره هر قیمتی می‌توان چانه زد و مذاکره کرد. در بازارهای کشورهای جهان سوم حتی در غرب، در حراج‌ها، هر قیمتی_ چه فروش و چه خرید_ یک نقطه شروع است که یک مذاکره‌کننده خوب با آن شروع می‌کند و به قیمتی دیگر که موافق میل و خواسته اوست می‌رسد.

اما در سایر نقاط مدرن مذاکره و چانه‌زنی تشویق نمی‌شود. فروشندگان در بازارها سعی می‌کنند به هر قیمتی که شده از آن اجتناب کنند. در این کشورها قیمت را مکتوب می‌کنند و روی کالا می‌چسبانند، چنان‌که گویی که این قیمتی است که روی سنگ حک‌شده و قابل‌تغییر نیست.

اما نوشته شدن قیمت معنی خاصی ندارد. هر قیمتی که روی کالایی گذاشته می‌شود به‌وسیلهٔ کسی قابل‌تغییر است.

 

برگرفته از کتاب مذاکره

نوشته برایان تریسی

درباره محمدحسین غلامی

سلام، من محمدحسین غلامی هستم هنرم اینه که به مدیران خوب گوش بدم، سوال خوب ازشون بپرسم و کمکشون کنم با راه حل هایی که خودشون ارائه می دن تیم و سازمانشان را رهبری کنند.

این مطالب را نیز ببینید!

راهکارهایی برای استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب   یکی از عوامل مهمی که باعث موفقیت یک تیم یا سازمان …

۲ دیدگاه‌ها

  1. فرزانه قهرماني

    سپاس از شما..نکات خوبی مطرح شده بود

  2. ممنون از مقاله خوبتون استاد.هیچ وقت به مقوله مذاکره با این دید نگاه نکرده بودم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان راز و رمزهای مدیران ثروتساز
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!
برای شرکت در این دوره رایگان و فوق العاده
کافی است ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید
برای دریافت آموزش های بیشتر
در خبرنامه عضو شوید
عضویت شما با موفقیت انجام شد!
منتظر خبر های خوب ما باشید
فرم درخواست جلسه کوچینگ
لطفا صبر کنید