صفحه اصلی / مقالات / مدیریت و رهبری / نظم و انضباط مدیر
تعریف نظم و انضباط مدیر
نظم و انضباط مدیر

نظم و انضباط مدیر

نظم و انضباط مدیر

تعریف نظم و انضباط

تعریف درست نظم و انضباط این است:  انجام یک کاری در موقعی که زمان انجام آن فرا رسیده است.

اگر شما مدیر یک کسب‌وکار هستید و قصد دارد به‌عنوان یک رهبر، کسب‌وکار خود را رهبری و هدایت کنید یکی از لوازم ضروری شما این است که قبل از هر چیز خودتان دارای نظم و انضباط باشید.

علت داشتن این نظم و انضباط برای شما چیست؟

خوب اولین دلیلش این است که اگر نظمی در کار نباشد چگونه می‌خواهید کسب‌وکاری موفق را خلق کنید دومین دلیل هم این است که یک مدیر همیشه الگوی کارکنانش است و آن‌ها مدام به شما نگاه می‌کنند و از شما الگو می‌گیرند خوب اگر شما فردی بی‌نظم باشید آن‌ها هم همان می‌شوند. در عوض اگر مدیرشان فردی منظم و با برنامه باشد کارکنان مجموعه هم بانظم کار خواهند کرد درنتیجه کسب‌وکار موفق می‌شود.

تعریف نظم و انضباط را ابتدای مقاله برای شما بیان کردم یعنی انجام کاری در موقعی که باید اون کار را انجام دهیم؛ یعنی زمان انجام یک کاری فرارسیده و ما باید آن کار را در زمان خودش انجام دهیم در این صورت مطابق تعریف، مدیر دارای نظم و انضباط خواهیم بود. ولی اگر کار را انجام دهیم اما غیر از زمانی که برایش تعیین‌شده دیگر فایده‌ای ندارد.

یک‌لحظه فکر کنید به کارمندتان گفته‌اید که امروز یک چک دارید و داخل حساب شما هم موجودی کافی نیست اما در عوض تاریخ یک چک که برای یکی از مشتریان شما است فرارسیده و دقیقاً معادل مبلغی است که شما کم دارید. حالا کارمند شما سریع باید برود بانک آن چک را وصول کند و واریز کند به‌حساب شما تا چک شما برگشت نخورد؛ اما کارمندتان به‌جای اینکه این کار را سر موقع خودش انجام دهد روز بعد انجام می‌دهد. می‌بینید کار انجام‌شده ولی چون سر موقع نبوده باعث لطمه خوردن به کسب‌وکار شما شده است. پس نظم و انضباط را جدی بگیرید.

استفان کاوی نویسنده کتاب هفت عادت مردمان مؤثر در کتاب خود می‌نویسد که امور روزانه ما به چهار دسته تقسیم می‌شود:

 امور مهم وفوری

امور مهم و غیر فوری

امور غیر مهم و فوری

امور غیر مهم و غیر فوری

 

امور مهم و ضروری:

اموری است که اگر فوراً آن‌ها را انجام ندهیم بحران به وجود می‌آید و فوراً باید به آن‌ها رسیدگی کنیم. درواقع مهلت انجام کار رسیده است به‌طور مثال مشتری وارد محل کار شده و دارِ دادوفریاد می‌کند و به محصول شما اعتراض دارد و  اگر سریع رسیدگی نکنید ممکن است اتفاق بدی بیفتد.

مدیر باید حواسش به امور مهم و ضروری باشد و در صورت وقوع، سریع به این امور رسیدگی کند. چون ممکن است بحرانی به وجود آید و کسب‌وکار را نابود کند. نظم انضباط مدیر یعنی سریع همه کارهایش را رها کند و به این امر رسیدگی کند.

امور مهم و غیرضروری:

اموری است که درواقع برای رسیدن به اهدافمان برای خود در نظر گرفته‌ایم. به‌طور مثال رشد کسب‌وکار

قطعاً مدیر یک کسب‌وکار که می‌خواهد کسب‌وکارش را رهبری کند و بتواند خود را به‌عنوان مدیر منظم معرفی کند از قبل برای کسب‌وکارش هدف‌گذاری کرده و برنام ریزی داشته. این اهداف و برنامه‌ریزی را امور مهم و غیرضروری می‌گویند درواقع برای کسب‌وکار مهم هستند ولی الآن زمانشان فرانرسیده است.

امور غیر مهم و فوری:

این امور برای مدیر مهم نیستند اما فوری هستند مثل یک تماس تلفنی که با مدیر گرفته می‌شود. نظم و انضباط مدیر ایجاب می‌کند تا جایی که امکان دارد این امور را به دیگران واگذاری کند

امور غیر مهم و غیرضروری:

این امور اموری هستند که مدیر باید به‌کلی آن‌ها را کنار بگذارد و حذف کند مثل گشت و گذار بی‌هدف در شبکه‌های اجتماعی یا سرک کشیدن بی‌خودی در کار کارمندان

نظم و انضباط مدیر ایجاب می‌کند که همه‌وقتش را صرف کارهای مهم و غیرضروری کند و بقیه امور را حذف می‌کند یا به دیگران واگذار می‌کند؛ زیرا می‌داند فقط آن امور کسب‌وکار را به موفقیت می‌رساند. البته باید حواسش به امور مهم و ضروری هم باشد که بحران به وجود نیاید.

اگر شما مدیر یک کسب‌وکار هستید و می‌خواهید کسب‌وکار خود را رهبری کنید باید به شیوه‌ای که استفان کاوی گفته عمل کنید تا به نظم و انضباط در مدیریت برسید و کسب‌وکاری موفق را خلق کنید.

این مطالب را نیز ببینید!

راهکارهایی برای استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب   یکی از عوامل مهمی که باعث موفقیت یک تیم یا سازمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان راز و رمزهای مدیران ثروتساز
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!
برای شرکت در این دوره رایگان و فوق العاده
کافی است ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید
برای دریافت آموزش های بیشتر
در خبرنامه عضو شوید
عضویت شما با موفقیت انجام شد!
منتظر خبر های خوب ما باشید
فرم درخواست جلسه کوچینگ
لطفا صبر کنید