صفحه اصلی / مقالات / کسب و کار / تحلیل رقبا در بازاریابی
تحلیل رقبا

تحلیل رقبا در بازاریابی

تحلیل رقبا در بازاریابی

هر کسب و کاری قطعا دارای رقبایی در بازاریابی است. بعضی ها شاید بگویند ما در کسب و کار خود بدون رقیب هستیم.

این حرف کاملا اشتباه است. ببینید هر کسب و کاری حتما دارای رقبایی در بازاریابی است. حال این رقبا از قبل وجود داشته اند یا اینکه شما یک کسب و کار نو و تازه ای را شروع کرده اید و دیگران با دیدن کسب و کار شما تشویق شده اند وارد بازار شما بشوند.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا را در نظر بگیرید شاید تا چند سال پیش بدون رقیب بود در حوزه کاری خودش. اما دیگران با دیدن موفقیت دیجی کالا تصمیم گرفتند وارد بازار او بشوند و هر روز هم شاهد آن هستیم که هر کسی می خواهد یک سایت و فروشگاه اینترنتی مثل دیجی کالا داشته باشد.

پس هیچ کسب و کاری بدون رقیب نمی شود. اما هنر مدیران کسب و کار این است که به طریقی رقبا را تحلیل کنند که باعث رشد کسب و کارشان شود.

تحلیل رقبا در بازاریابی باید یکی از برنامه های ویژه هر مدیری باشد.

با بررسی و تحلیل رقبا می توان به ضعف های آنها و نقاط قوتشان پی برد و با متمایز سایزی خود می توانید کسب و کاری موفق بسازید.

اگر مدیران کمی هوشمند باشند به دنبال نقاط ضعف رقیب خود می گردند و با اصلاح آن و اعلام به مشتری می توانند مشتریان رقیب خود را به سمت خود جذب کنند.

تاکتیک بعدی می تواند استفاد از نقاط قوت رقبا باشد. قطعا رقیب شما آزمون و خطاهای خود را انجام داده تا به مرحله موفقیت رسیده. شما می توانید بدون هزینه این موفقیت را الگوی خود قرار بدید و کسب و کار خود را بسازید.

اما یادتان باشد قرار نیست از رقیب خود تقلید کنید بلکه قرار است از او الگو بگیرید. اگر بنا به تقلید از دیگران است، خوب دیگران هستند چرا مشتری باید به شما رجوع کند؟

وقتی کسب و کار دیگر حضور دارد با سابقه بیتشر از شما و کاری را به درستی انجام می دهد و اگر شما هم از آن تقلید کنید و همان کار را انجام دهید دیگر چه مزیتی نسبت به رقیب خود دارید؟

موفقیت شما با تقلید شکل نمی گیرد. موفقیت زمانی پدید می آید که شما تحلیل رقبا را به درستی انجام داده اید، از نکات موفق الگو گرفته اید و با خلاقیت در کسب و کار خود استفاده کرده اید.

بعد از تحلیل رقبا زمان برتری سازی خود نسبت به آنها است. هنر شما به عنوان مدیر اینجا معلوم می شود که با توجه به تحلیل رقبا و پیدا کردن نقاط ضعف و قوت آنها چگونه می توانید خود را به مشتری برتر از آنها نشان دهید.

برتری شما می تواند در موارد زیر باشد:

برتری در کیفیت

برتری در قیمت

برتری در نحوه ارسال

برتری در سرعت ارسال

برتری در دسترس بودن

و هر موردی که خودتان به آن رسیدید.

خیلی ها ممکن است این تحلیل رقبا را دست کم بگیرند ولی من به شما می گویم یکی از موارد مهم برای موفقیت شما در کسب و کار همین تحلیل رقبا است. با تحلیل آنها نه تنها نقط ضعف و قوت رقیب را پیدا می کنید بلکه این توانایی را خواهید داشت یک دید درست و اصولی هم به کسب و کار خودتان پیدا کنید.

دیگر همیشه به دنبال آنالیز کسب و کار خودتان هم خواهیدبود در نتیجه سریع ضعف ها را پیدا می کنید و تمرکزتا را روی نقاط قوت قرار می دهید.

درباره محمدحسین غلامی

سلام، من محمدحسین غلامی هستم هنرم اینه که به مدیران خوب گوش بدم، سوال خوب ازشون بپرسم و کمکشون کنم با راه حل هایی که خودشون ارائه می دن تیم و سازمانشان را رهبری کنند.

این مطالب را نیز ببینید!

راهکارهایی برای استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب

استخدام کارمند مناسب   یکی از عوامل مهمی که باعث موفقیت یک تیم یا سازمان …

۳ دیدگاه‌ها

 1. با سلام خدمت استاد عزیز و گرامی
  مطالب بسیار مفید و کاربردی بود
  موفق باشید
  سیف

 2. سلام و روز بخیر
  مقالات ارایه شده بسیار خوب و کاربردی بود
  خداقوت میگم و آرزوی موفقیت روز افزون برای شما دارم

 3. با سلا م و احترام
  تحلیل و بررسی رقبا موضوع مهمی است که باید در کسب و کار خود بسیار بدان توجه داشت
  موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوره رایگان راز و رمزهای مدیران ثروتساز
ثبت نام شما با موفقیت انجام شد.
همین الان اولین درس دوره رایگان به ایمیل شما ارسال شد!
برای شرکت در این دوره رایگان و فوق العاده
کافی است ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید
برای دریافت آموزش های بیشتر
در خبرنامه عضو شوید
عضویت شما با موفقیت انجام شد!
منتظر خبر های خوب ما باشید
فرم درخواست جلسه کوچینگ
لطفا صبر کنید